Pri vytváraní siete centier integrovanej starostlivosti začalo MZ SR s tvorbou centier integrovanej zdravotnej starostlivosti (ďalej aj „CIZS“)
Primárnym cieľom zriadenia CIZS bolo posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti v neatraktívnych regiónoch. To sa sekundárne odrazí aj na nižšom tlaku na nemocničný sektor. Zabezpečí sa zároveň vyššia efektivita a poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorá je nákladovo efektívna a účinná s dlhodobo udržateľným financovaním. Prioritou je zároveň odstraňovanie duplicít a nadužívania špecializovanej a ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Povinné
Fakultatívne
Zdrojom financovania boli alokované finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu pre obdobie 2014-2020 (IROP) v rámci prioritnej osi 2, špecifického cieľa 2.1.2 – Modernizovať zdravotnícku infraštruktúru za účelom integrácie primárnej zdravotnej starostlivosti.
Komplexný metodický návod na prípravu projektu a úspešné prevádzkovanie CIZS je zhrnutý v dokumente Metodike pre realizáciu a fungovanie Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti – ako súčasť prílohy V04 k výzvam pre CIZS (https://www.mpsr.sk/vyzvy/376).
Z počtu 72 schválených žiadostí o NFP sa úspešne sfinalizovalo 43 projektov, ďalších 17 je v procese realizácie s odhadovaným termínom ukončenia do konca roka 2023. 12 projektov sa nakoniec nebude realizovať (neuzavretá zmluva/projekt neprispel k cieľom OP). Výsledný počet zazmluvnených projektov CIZS je tak 60.
Celková zazmluvnená suma predstavuje hodnotu 47 037 380 €, pričom priemerná výška celkovej zazmluvnenej sumy na jedno CIZS predstavovala hodnotu približne 784 tis. eur vrátane spolufinancovania žiadateľa v hodnote takmer 39 tis. eur.
Vzhľadom na úspešnosť projektu CIZS realizovaného v programovom období IROP 2014 – 2020 MZ SR pokračuje v projekte CIZS.
Primárnym cieľom pokračovania projektu CIZS je posilnenie zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb v regiónoch. Povinné zabezpečenie zdravotných a sociálnych zložiek prispeje k dostupnosti v oblasti prevencie, diagnostiky, liečby a starostlivosti o pacientov na lokálnej úrovni miestnej komunity.
Na rozdiel od ostatných zdravotných zariadení, ako napríklad poliklinika v sebe CIZS integruje nie len poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ale aj poskytovanie sociálnych služieb dennou formou. To znamená, že pacient/klient má všetko pod jednou strechou a nemusí dochádzať za vyšetrením alebo poskytovaním služby na iné miesto, adresu, či dokonca do iného mesta.
Touto integráciou dochádza k lepšej komunikácii medzi jednotlivými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, pacientmi, poskytovateľmi sociálnych služieb a klientmi.
Povinné zložky
Zdravotná starostlivosť
Sociálne služby
Fakultatívne zložky
Zdravotná starostlivosť
Ostatné zariadenia ambulantnej a lekárenskej starostlivosti
Sociálne služby
Ostatné služby
Pokračovanie projektu CIZS umožnilo priestor na zavedenie inovácií, ktoré v pôvodnom projekte CIZS neboli zahrnuté.
Povinné sociálne služby
Keďže zdravotná starostlivosť vytvára podmienky pre včasné identifikovanie nepriaznivej sociálnej situácie (medzi zhoršeným zdravotným stavom a nepriaznivou sociálnou situáciou je často vzťah), vo všetkých CIZS vybudovaných z nového projektového obdobia bude povinné základné sociálne poradenstvo.
Okrem tejto povinnej zložky bude v CIZS možné podporiť ďalšie sociálne zložky, a to buď terénnou alebo ambulantnou formou.
Dôraz na digitalizáciu
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti by malo vychádzať v ústrety súčasným digitálnym trendom. Preto bude v CIZS potrebné integrovať relevantné moduly ezdravia v súlade so zákonom č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme. V CIZS budú takisto podporené softvéry, aplikácie a digitálne nástroje určené na vzdialený manažment pacientov (tzv. telemedicína).
Priestor pre nižší zdravotnícky a nezdravotnícky personál
V kontexte slovenského zdravotníctva existuje predpoklad, že čoraz menej lekárov sa bude starať o čoraz vyšší počet pacientov. Dôsledkom toho budú kapitačné kmene s vyšším počtom pacientov, kde na jedného lekára bude pripadať viac pacientov ako je stanovený normatív.
Pokračovanie projektu CIZS reaguje na tento aktuálny, ako aj projektovaný nedostatok zdravotníckeho personálu, a to formou vybudovania priestorov pre nižší zdravotnícky a nezdravotnícky personál, od ktorého sa v budúcnosti očakáva prebratie kompetencií od lekára prípadne sestry.
Zdrojom financovania sú alokované finančné prostriedky z Operačného programu Slovensko 2021 – 2027 v rámci špecifického cieľa RSO 4.5.
Momentálne prebieha príprava podkladov k výzve.
Projekt centier integrovanej starostlivosti pokračuje prípravou regionálnych centier integrovanej starostlivosti (RCIS). Tieto väčšie zdravotnícke zariadenia v sebe integrujú hlavné zložky zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb za inovatívnej administratívnej a digitálnej podpory.
Hlavné zložky
Zdravotná starostlivosť
Ambulancie
Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky (SVaLZ)
Sociálne služby
Integrácia modulov ezdravia
Vedľajšie zložky
Hlavné zložky zdravotnej starostlivosti – ambulantná a lekárenská zdravotná starostlivosť
Podporné zložky zdravotnej starostlivosti
Sociálne služby
Administratívna správa RCIS
Digitalizácia
Momentálne prebieha príprava podkladov k výzve.